Uplynulé dva měsíce byly opravdu nabyté hasičskými akcemi a závody. Děti ani dospěláci se neměli čas nudit. 13. – 15. 4. jsme jeli na výlet do Přibyslavi, který jsme získali jako jednu z cen za finálové umístění v Anketě Dobrovolný hasič roku. Počasí nám přálo a my zkoumali - v sobotu Operační středisko HZS, stanice HZS, ZOO vše v Jihlavě a v neděli Hasičské muzeum. Každý si našel něco, z čeho byl unesen – děti například sjížděly po hasičské tyči jako opravdoví hasiči k zásahu.

28. 4. se již naplno závodilo – účastnili jsme se útokových závodů O pohár starosty SDH Chabařovice. Natěšené děti a nervózní vedoucí čekali na šanci ukázat, co stihli potrénovat během dvou tréninků na hřišti po letošní zimě. A zmákly to na výbornou. Mladší kategorie si vybojovala skvělou bronzovou medaili a starší si dolítli pro úžasnou zlatou.

A je tu nový ročník STIMAX CUPu. 5. 5. vyjelo 5 starších dětí Eliška, Eliška, Domča, Anička, Fanda a 3 skoro ženy Lucka, Anička a Pája na první kolo již 5. ročníku do Lhenic na Teplicku. Konkurence byla obrovská, celkem se totiž tohoto kola zúčastnilo 315 závodníků. Každý mladý hasič musel před cílem své 60 metrové tratě v případě dětí a 100 metrové u dorostenců a dospěláků přeskočit bariéru, přeběhnout kladinu a přeprat rozdělovač. A tu je umístění našich dětí: Starší dívky se umístily na 24., 30., 36., 41. místě ve své kategorii, jediný mužský doběhl na 30 místě a velká děvčata si doběhla pro 7., 13. a 14. místo. Vím, tentokrát žádná medaile, žádný pohár, ale zklamaní rozhodně nejsme. Všichni běhali, co jim vlastní síly stačily a hlavně - závody jsme si užili i tak.

A máme uzavření celoroční hasičské činnosti ve všech kategoriích – od přípravky po dospěláky. 19. 5. proběhlo okresní kolo Požárního sportu + dorostu, na který vyrazili na svádovské hřiště bojovat 4 dorosťáci a 1 "žena" ve svých kategoriích o postup na krajská kola. Dopoledne to bylo velice náročné. Sportovci porovnávali svůj um v následujících disciplínách: Písemné vědomostní testy, běh jednotlivců na 100m s překážkami, štafeta 4x100m s překážkami, požární dvojboj a požární útok. A aby to děvčata neměla tak jednoduché, závodila ve dvou kategoriích. V závodu jednotlivců totiž běhají sama za sebe a tudíž za domovské SDH Telnice a zároveň doplňují družstvo žen za spřátelené SDH Božtěšice. A že se dnes všem dařilo je vidět na první pohled: Anička a Pavel zlato a postup na kraj; Lucinka stříbro a Honza bronz. A družstvo božtěšických žen s telnickými Aničkou, Luckou a Pájou mají též zlato a jedou na kraj. Suma sumárum 5 závodníků a 12x umístění na bedně. Tomu se říkají žně.

Jen o pouhý den později závodí ti úplně nejmenší, přípravková hasičata ve stejné soutěži. Pouze s přizpůsobenými tratěmi svým krátkým nožkám a malým ručkám. Prckové závodili ve štafetě, hasičském kuželníku a požárním útoku. Dvě družstva nejmenších bojovala a vybojovala úžasná umístění 17. a 2. místo. A ti nejšikovnější jsou tak šikovní, že zaběhli závod jednotlivců Memoriál J. Rohleny. Důkazem, že jim nožky běhají a ruce spojují velice dobře, je zlatá medaile, kterou si vybojovala Verunka.

Následující víkend 26. – 27. 5. přišly na řadu kategorie mladších a starších žáků. Memoriál Jaroslava Rohleny v sobotu 26. 5. - závodu jednotlivců na trati 60m s překážkami se zúčastnili tito bojovníci: Marek, Maty, Míša, Štěpa a Krýša v kategorii mladších; Anička, Eliška s Eliškou, Domča, Ondra, Fanda a Páťa v kategorii starších. A takto se naši reprezentanti umístili: mladší žáci vybojovali 6., 7., 8., 9. a 28. místo; starší děvčata získala 2., 4., 8. a 15. místo a starší hoši 4., 11. a 13. místo. Skvělá práce.

Závěr okresního kola Hry plamen 2017 - 2018 byl zakončen v neděli. Ani naše děti z SDH Telnice nesměly tedy chybět. Celý víkend statečně bojovaly navzdory úmornému vedru v následujících disciplínách: štafeta požárních dvojic, štafeta 4x60m s překážkami, štafeta na 400m CTIF, útok CTIF a královská disciplína - požární útok. A protože jsme završili celoroční činnost, do hodnocení se započítávalo i zpracování kroniky za uplynulý rok a závod požární všestrannosti, který děti běžely v dubnu letošního roku.

Je potřeba říct, že konkurence byla opravdu veliká. Každou disciplínou se mohlo průběžné umístění úplně změnit. Například - kdyby dnes při útoku starších Páťa nepřekonal sám sebe a svou bolest, mohlo být vše ztraceno. Ale všichni jsou bojovníci a pro svůj tým se dokáží obětovat, vše nakonec dobře dopadlo. A mladší - představte si týmovou disciplínu, u které musí mlčet. Za každé vyřčené slůvko jsou trestné vteřiny - černá můra všech mladších při útoku CTIF. Ale naši prckové to za bonbónový úplatek dokázali. Oba dva týmy zmákly celý víkend skvěle a dokázaly, že se s námi v okrese musí počítat - získaly poháry, diplomy a odměny za stejná umístění - mladší i starší získali bronz! Obrovská gratulace a v příštím roce stejné nadšení.

A aby se dospěláci nenechali zahanbit, tak vyrazili 12. 5. do Ryjic na Útok z vozidla. Byla to skvělá odpočinková sobota – náš hasičský starosta vytáhl startovní číslo 1. Krátce poté, vyrazilo naše houkající hasičské vozidlo směrem k závodnímu poli a 10 těžce oděných hasičů se vydalo pokořit svůj cíl. Roztáhnout vedení, zapojit proudy a sestřelit plechovky. Škoda, že byly jen jedny pokusy. Ale odměna byla parádní – za 6. místo jsme dostali balení Miláčka. Radka Böhmová